Jak dojechać?

Ziemia Brzeska leży w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku, na zachodnim krańcu województwa opolskiego. Tędy przebiega międzynarodowy szlak komunikacyjny (linia kolejowa i droga E-40) wiodący z Zachodniej Europy przez Wrocław do Krakowa. Stolica tej Ziemi – Brzeg leży dokładnie w połowie drogi z Wrocławia do Opola, na lewym brzegu Odry. Jeśli przybywamy z daleka, wycieczki po tym terenie najwygodniej rozpocząć od Brzegu. Jak tu dojechać?
Pociągiem
Autobusem
Samochodem

niżej Pociągiem

Polączenia kolejowe.  Powiększyć? Brzeg leży na głównej, historycznej* linii kolejowej między Wrocławiem a Opolem. Większe miasta, z jakimi Brzeg ma bezpośrednie połączenie kolejowe, to: Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Jelenia Góra, Katowice, Kraków, Poznań, Przemyśl, Szczecin, Świnoujście, Wałbrzych, Warszawa, Zakopane, Zamość, Zielona Góra, a z zagranicznych: Berlin, Budapeszt, Drezno, Frankfurt nad Menem, Lipsk, Kijów. Jeżeli połączenia bezpośredniego nie ma, to najlepiej szukać połączenia z przesiadką we Wrocławiu lub Opolu.

Mieszkańcom zachodniej części Polski najłatwiej będzie jechać przez Wrocław. We Wrocławiu należy wsiąść do dowolnego pociągu jadącego w kierunkach: Opole, Gliwice, Kędzierzyn-Koźle, Kraków, Bielsko-Biała (za wyjątkiem kierunku Opole przez Jelcz!).  Brzeg, dla pociągów osobowych jest 7 przystankiem od Wrocławia (drugim za Oławą) a jazda zajmuje około 34-40 minut. Pociągiem pospiesznym jazda trwa od 25 do 30 minut.

Mieszkańcy południowej i wschodniej Polski będą musieli znaleźć połączenie przez Opole. W Opolu wsiadamy do dowolnego pociągu jadącego w kierunku Wrocławia (za wyjątkiem pociągu do Wrocławia przez Jelcz!). Brzeg jest 6 przystankiem od Opola Głównego dla pociągów osobowych i podróż trwa około 36-40 minut lub pierwszym przystankiem dla pociągów pospiesznych i przejazd trwa około 26-27 minut.*

Z Warszawy jeżdżą 2 pociągi ekspresowe i jeden pospieszny przez Częstochowę. Można też dojechać nieco dłuższą trasą z jedną przesiadką we Wrocławiu.

Z Górnego Śląska najłatwiej znaleźć połączenie do Kędzierzyna-Koźla lub Gliwic i stamtąd dojechać przez Opole.

Mieszkańcy południowej Opolszczyzny i woj. wałbrzyskiego w XX wieku mogli dojechać przez Nysę. Obecnie linia Brzeg - Nysa jest nieczynna dla ruchu pasażerskiego.

*  Uwaga. Wyjątkowo na stacji w Brzegu nie zatrzymuje się para pociągów Intercity: Kraków-Berlin i z powrotem.

* O historii kolei dowiesz się ze strony o komunikacji lokalnej

wyżejniżej Autobusem

Dalekobieżna komunikacja autobusowa ma raczej marginalne znaczenie. Na dworcu autobusowym w Brzegu zatrzymują się jedynie pospieszne autobusy z Wrocławia do: Białegostoku przez Warszawę, do Krosna przez Kraków i do Ostrowca Świętokrzyskiego przez Kielce. Ponadto z Brzegu odjeżdżają dwa osobowe autobusy: do Karpacza i Szklarskiej Poręby.

wyżejna dół Samochodem

Autostradą A-4. Widząc ten znak trzeba zjechać. Przez środek powiatu przebiega międzynarodowa trasa E-40 Zgorzelec - Wrocław - Kraków będąca na tym odcinku autostradą A-4 . Na terenie Ziemi Brzeskiej istnieje tylko jeden zjazd z autostrady, na 194 kilometrze: na węźle koło Przylesia. Zjazd oznakowany jest jako zjazd na drogę 401 do Nysy i Brzegu.
Po zjechaniu z autostrady nie warto kierować się drogą 401 przez Żłobiznę, tylko zgodnie z drogowskazami na Brzeg najpierw w lewo, a potem w prawo, na drogę nr 403 obok Bierzówa, by koło Łukowic W Łukowicach w prawo.skręcić w prawo i dogą nr 39 dotrzeć do brzeskiej obwodnicy.
(Nie zaleca się korzystania z węższej drogi nr 401, która prowadzi przez Przylesie, Obórki, Krzyżowice i Żłobiznę).

Jadąc do Grodkowa również korzystamy z tego węzła, po zjechaniu z autostrady należy skręcić dwa razy w lewo w drogę 401 do Nysy.


Sieć dróg krajowych i wojewódzkich. Kliknij, by zobaczyć większy obszar.
Równolegle z autostradą. Sam Brzeg leży przy drodze krajowej nr 94 (dawniej zwana E-22, E-40, 4) prowadzącej z Krzywej przez Legnicę, Wrocław, Brzeg do Opola a dalej przez Bytom, Dąbrowę Górniczą do Krakowa.

Z centrum Wrocławia do Brzegu prowadzi droga krajowa 94 która wiedzie przez Oławę. By znaleźć wyjazd z Wrocławia należy szukać jedną z ulic: Kazimierza Wielkiego, plac Wróblewskiego, Traugutta, Krakowska, Opolska, Kościuszki, al. Armii Krajowej i kierować się nimi na południowy-wschód.

Z Opola do Brzegu prowadzi droga krajowa 94, jednak może być w centrum Opola nieoznakowana. Kierujemy się w mieście zgodnie z drogowskazami na Wrocław, Nysę bądź Kłodzko. Za wsią Wrzoski jest duże rozwidlenie, gdzie znajdują już się tablice z numerem drogi 94 i napisem Brzeg.

Z północnej Polski. Podróżując z Poznania, albo z Łodzi, warto skręcić w Kępnie, na południe, drogą w kierunku Katowic. 2 km za Kępnem, w miejscowości Baranów, skręcamy w prawo, na drogę 39. Później cały czas tą drogą, dość wąską, ale bez korków. W Namysłowie na rondzie w lewo, a tuż za Namysłowem, na rozwidleniu w prawo. Ale cały czas za znakami drogi nr 39 na Brzeg.

Istniejąca numeracja dróg obowiązuje od września 2000 r. Tu znajdziesz dwie mapki przedstawiające starą numerację (w okolicach Brzegu i na większym obszarze). Patrz też: na stronę o komunikacji lokalnej.